Menu Zamknij

I RAJD IM. STANISŁAWA MAZANA

Ważną role pomocy Żydom w czasie drugiej wojny światowej odegrała starosądecka szkoła pożarnictwa. Historyk ziemi sądeckiej Józef Bieniek opisał to tak: „Władysław Rzeźniczek, wówczas oficer techniczny w stopniu porucznika pracujący oficjalnie w sztabie kierownika technicznego pożarnictwa na terenie Generalnego Gubernatorstwa, a nieoficjalnie jako oficer do zadań specjalnych przy boku pułkownika Ligockiego, mając do dyspozycji samochód z tablicą Pol (polizei) i mogący wjeżdżać bez kontroli na teren warszawskiego getta, wywiózł stamtąd kilkanaście partii Żydów, przerzucając ich w różne okolice Polski, a także do szkoły pożarnictwa w Starym Sączu. Odbiorcą tragicznych przesyłek „Skały” był porucznik Mazan, który przy pomocy działających na pograniczu straży pożarnych przekazywał uciekinierów w ręce siatek przerzutowych Pawła Libera i Ludwiki Porębskiej w Kosarzyskach, te zaś z kolei przekazywały zbiegów pod ochronę działających na Słowacji agend Międzynarodowego Komitetu pomocy Żydom”.

W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości chcemy upamiętnić naszego Patrona i pomoc jaką organizował Polakom pochodzenia żydowskiego, poprzez organizację RAJDU im. Stanisława Mazana w dniach 27 i 28 sierpnia 2018 r.

PLAN RAJDU:

Poniedziałek – 27 sierpnia br.

9:45 – zbiórka na dworcu PKP

10:09 – wyjazd pociągiem do Barcic

10:13 – wymarsz szlakiem Kuriersko-Przerzutowym w kierunku do Rytra (12,1 km – ok. 4 h drogi)

15:00 – posiłek w Rytrze

16:30 – kontynuacja marszu do schroniska na Niemcowej (6,8 km – ok. 3 h drogi)

Nocleg w schronisku

 

Wtorek – 28 sierpnia br.

Wstawanie, poranna toaleta

10:00 – wymarsz szlakiem partyzanckim do Piwnicznej (6,1 km – ok 2 h drogi)

12:00 – posiłek w Piwnicznej

13:39 – odjazd pociągiem do Starego Sącza

13:56 – zakończenie rajdu

Dokładny i szczegółowy plan rajdu zostanie podany po dograniu wszystkich szczegółów: noclegu, posiłków i przejazdu. Wtedy też podamy koszty, ale zrobimy wszystko żeby nie były duże.

Zapisy u ks. Tomasza tylko i wyłącznie smsem 662-093-002. Ilość miejsc ograniczona. O tym kto pójdzie decyduje kolejność zapisów.